ZABIEGI
Pierwsza wizyta
Pierwszą wizytę rozpoczyna szczegółowy wywiad, dotyczący samopoczucia pacjenta, jego dolegliwości, historii chorób i stylu życia. Następnie badam puls w okolicy nadgarstków oraz proszę o pokazanie języka. Na ostatnim etapie diagnozy badam palpacyjnie brzuch.
Na podstawie zebranych informacji wyznaczam miejsca do nakłucia w czasie pierwszego zabiegu oraz ustalam zarys działania na kolejne spotkania.
Każda kolejna wizyta zaczyna się od ponownego badania pulsu oraz krótkiego wywiadu, w którym ponownie pytam o samopoczucie oraz zmiany jakie pacjent zaobserwował od ostatniego zabiegu. W oparciu o te informacje planuję kolejny zabieg.


Przebieg zabiegu
Zabieg akupunktury polega na wkłuciu w określone miejsca na ciele jednorazowych sterylnych igieł, zwykle w ilości 4-12. Miejscem wkłucia są na ogół okolice od stopy do kolana lub od dłoni do łokcia, ale igły mogą być wkłute także w inne miejsca. Igły są bardzo cienkie dlatego zabieg nie jest bolesny. Trafiony punkt daje uczucie rozpierania, ciepła lub delikatnego „prądu”. Pacjent z igłami leży (lub rzadziej siedzi) około 30 min. Jest to dla niego czas wypoczynku. W tym czasie ponownie badam puls, aby skontrolować, jak na zabieg reaguje ciało.
Wskazania po zabiegu
Po pierwszych zabiegach pacjent może czuć się zmęczony lub senny dlatego po wizycie zaleca się wypoczynek, unikanie stresu i używek. Leczenie może wywołać również inne skutki np. biegunkę, podrażnienia skóry, przeziębienie, obfite pocenie. Świadczy to o tym, że ciało reaguje na leczenie i pozbywa się toksyn. Reakcje te ustępują, gdy leczony organ zaczyna działać prawidłowo.
Długość terapii
W zależności od dolegliwości potrzeba 6-12 spotkań. Liczba ta jest indywidualna i zależy od rodzaju schorzenia, jego intensywności oraz czasu trwania. Przy ostrych dolegliwościach zabiegi zaleca się powtarzać 2-3 razy w tygodniu, przy przewlekłych 1 raz w tygodniu. Po skończonym cyklu wskazana jest 3-miesięczna przerwa, a następnie zabiegi przypominające 1 raz w miesiącu.
Przeciwskazania
- hemofilia,
- rozrusznik serca,
- znaczne wyniszczenie organizmu,
- czynna gruźlica,
- ciąża (pierwszy trymestr),
- nowotwory złośliwe (akupunktura tylko w celach przeciwbólowych).
Jak przygotować się do zabiegu
- Na zabieg nie należy przychodzić na czczo.
- Przed wizytą nie należy jeść/pić produktów silnie koloryzujących język (np. buraków, jagód).
- Proszę nie czyścić powierzchni języka, bo jego nalot i kolor mają znaczenie diagnostyczne.
- Nie wskazane jest picie napojów mogących wpłynąć na puls (np. kawa).
- Dobrze ubrać się w wygodny, elastyczny strój, dający np. możliwość swobodnego podciągnięcia do łokcia czy kolana.
Praca w gabinecie




















