Emocje jako klucz do zdrowia - perspektywa tradycyjnej medycyny chińskiej

01.08.2024

W tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM), zdrowie jest postrzegane nie tylko jako dobrostan fizjologiczny, ale w równym stopniu psychiczny i emocjonalny. Zdrowie to równowaga energetyczna, harmonia między dwiema przeciwnymi, lecz uzupełniającymi się siłami Yin i Yang, to także niezaburzony przepływ Qi, życiodajnej energii, krążącej w naszym ciele.

Dlaczego chorujemy? Przyczyny chorób według medycyny chińskiej

Od starożytności po czasy współczesne tradycyjna medycyna chińska stała na stanowisku, że choroby wywoływane są przez trzy kategorie przyczyn:

  • Zewnętrzne – obejmujące czynniki klimatyczne (zimno, wiatr, gorąco, wilgoć, suchość).
  • Wewnętrzne – emocje i stany psychiczne. Klasyczne teksty często podkreślają, że wszystkie choroby mają korzenie w Shen (umyśle/duchu).
  • Zewnętrzno-wewnętrzne (budowa ciała, dieta, styl życia, aktywność seksualna, urazy, infekcje, trucizny, promieniowanie, wpływy geomagnetyczne).

Zdrowie wymaga stanu równowagi między wpływami środowiska, sposobem życia oraz różnymi elementami ludzkiej natury.

Hipokrates

Współcześnie także w naszym kręgu kulturowym rzadko już kwestionuje się wpływ psychiki na fizjologię i zdrowie. Mówił o tym już Hipokrates, Chińczycy jednak poszli o krok dalej, bo nie tylko uznali emocje jako wewnętrzną przyczynę chorób, ale analizowali wpływ każdej emocji na fizjologię. Przypisali też poszczególne emocje określonym narządom.

Gniew jest związany z Wątrobą

Wątroba generuje gniew, który może być rozumiany jako reaktywność lub mechanizm obronny. Stanowi także siłę napędową entuzjazmu, pasji, rywalizacji i decyzyjności. Patologiczny gniew przejawia się jako wściekłość, drażliwość, frustracja, irytacja, nienawiść, pogarda, obrzydzanie, rozgoryczenie.

Skutki gniewu: zawroty głowy, szumy uszne, ból głowy, zaczernienie twarzy i szyi, gorzki smak w ustach, krwawienie z nosa, pobudzenie ducha, zazielenienie skóry, czerwony język lub zaczerwienie boków języka.

Smutek jest związany z Płucami

Z Płucami związane są następujące emocje: wrażliwość, empatia, umiejętność introspekcji i wybaczania. Kiedy naturalny ruch płuc tj. nabieranie i wypuszczanie, jest zaburzony pojawia się smutek, melancholia, zamartwianie się o przyszłość, poczucie niepokoju. Przedłużający się smutek powoduje żal. 

Skutki smutku: spadek odporności, depresja, zmęczenie, brak tchu, utrata chęci do życia, nadmierna wrażliwość, gwałtowny płacz, ucisk w klatce piersiowej, introwertyzm, gorzki smak w ustach.

Strach jest związany z Nerkami

Strach i chroniczny niepokój uszkadzają Nerki

Skutki strachu: palpitacje, ataki paniki, uderzenia gorąca, szumy uszne, zawroty głowy, nocne poty, zaczerwienienie twarzy, pobudzenie, bezsenność, apatia umysłowa, osłabienie kolan i pleców.

Radość jest powiązana z Sercem​

Serce tworzy radość i zadowolenie, rozszerza naczynia krwionośne, poprawia krążenie w mózgu, wspomagając pamięć i komunikację ze światem. Przyczyną chorób jest nadmierna ekscytacja, czyli przesadne zainteresowanie wszystkim dookoła oraz hiperaktywność.

Skutki ekscytacji: histeryczny śmiech, niespójna mowa, pobudzanie, koszmary, pragnienie, owrzodzenie w ustach, smutek i płacz, amnezja, gorzki smak w ustach, czerwony język.

Zamartwianie się jest związane ze Śledzioną

Śledziona odpowiada za planowanie i opiekę. Dostarcza też Sercu myśli.

Skutki zamartwiania się: obsesja, problemy z pamięcią i koncentracją, wrzody, bezsenność, bujne sny, żółtoszary kolor skóry twarzy. 

W literaturze wspomina się jeszcze o dwóch innych stanach emocjonalnych:

  • Ucisku, który wiąże się z żałobą, a objawia jako zatrzymanie krążenia, uczucie skurczenia i unieruchomienia, powodując: duszności, lekki kaszel, zmęczenie psychiczne, palpitacje, pobudzanie, bezsenność, brak apetytu, wzdęcia, osłabienie kończyn.
  • Szoku, wywołanym przez nagły przestrach lub gwałtowną radość, który może prowadzić do: palpitacji, bezsenności, białego zabarwienia twarzy, nerwowości, natręctw umysłowych, podejrzliwości, duszności, amnezji bezsenności, palpitacji, zawrotów głowy.

Emocje są konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ stanowią siłę napędową motywacji. Stają się szkodliwe, gdy nie są dostosowane do zmian zewnętrznych, a więc są: nazbyt silne, tłumione lub niedostosowane do okoliczności.

Akupunktura jako skuteczna metoda równoważenia emocji

Akupunktura, będąca częścią medycyny chińskiej, jest skutecznym narzędziem do równoważenia emocji. Ponieważ każda emocja jest powiązana z określonymi narządami zatem harmonizując ich funkcjonowanie wpływamy na powiązane z nimi emocje. Ponadto akupunktura:

  • reguluje przepływ Qi (redukuje lub wzmacnia, uwalnia zastoje, udrażnia kanały energetyczne),
  • wpływa na produkcję endorfin, serotoniny i innych neuroprzekaźników, które regulują nastrój.
  • obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu), co pomaga w redukcji stresu i poprawie samopoczucia.

Zadbaj o siebie kompleksowo

Dzięki regularnym zabiegom akupunktury­ można skutecznie zarządzać emocjami i poprawić ogólne samopoczucie. Każda sesja powinna być dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb, z uwzględnieniem zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych aspektów Twojego zdrowia. Celem terapii jest nie tylko leczenie objawów, ale także dotarcie do ich źródeł, aby wspierać trwałe i holistyczne uzdrowienie.

Kwiat lotosu, akupunktura

Źródła: 

Akupunktura w leczeniu ukrytych korzeni chorób. Umysł i emocje w medycynie chińskiej, H. Montakab, S. Montakab-Pont

Scroll to Top